www.dersmanyagi.forummum.net
Sitemize HOŞ GELDİNİZ.

Paylaşımlardan Sınırsız Yararlanmak İçin LÜTFEN Üye olunuz.
Sitemize HOŞ GELDİNİZ.

Paylaşımlardan Sınırsız Yararlanmak İçin LÜTFEN Üye olunuz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Sitesi ve Destek Formu

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Bugun Canınız Ne Yapmak İstiyor ???
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePaz Haz. 19, 2011 3:10 pm tarafından lagueerra

»  Son harften Şehir Veya Ülke Bulalım
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePaz Haz. 19, 2011 3:08 pm tarafından lagueerra

» Son harften futbol takımı
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePaz Haz. 19, 2011 3:05 pm tarafından lagueerra

» Komik KarikatüR
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePtsi Kas. 22, 2010 10:31 am tarafından lagueerra

» İNGİZLİCE kelime türetip Kelime Hazinemizi geliştirelim
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePtsi Kas. 22, 2010 10:21 am tarafından lagueerra

» BASİT USULE TABİ
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 1:30 pm tarafından sessizzlik

» SAHTE BELGE VE MUHTEVİYATI
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 1:22 pm tarafından sessizzlik

» Naylon Fatura Nasıl Anlaşılır?
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 1:08 pm tarafından sessizzlik

» 457 Adet Muhteşem Söz
Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimeÇarş. Ekim 27, 2010 10:09 am tarafından sessizzlik

Zirve100 Toplist
Öğrencilerimizin Yorumu

PageRank

Stajdan sayılan haller hakkında bilgi

2 posters
YazarMesaj
sessizzlik
Admin
Admin
sessizzlik

Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Empty
MesajKonu: Stajdan sayılan haller hakkında bilgi    Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePaz Haz. 27, 2010 3:18 pm

Madde 5- A) Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.
a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

STAJ VE STAJ SÜRESİNDEN SAYILAN HİZMETLER : ( 5786 Sayılı Kanunun 4. Maddesi ile değiştirilen yeni başlıklı madde Yürürlük: 26/07/2008) (*)

Madde 6 - Serbest muhasebeci mali müşavirlik stajı, bağımsız çalışan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir yanında veya şirketlerinde yapılır. Staja başlayabilmek için staja giriş sınavını kazanmak ve Birlik tarafından kurulan Temel Eğitim ve Staj Merkezinin eğitim programını tamamlayıp başarılı olmak şarttır. Temel Eğitim ve Staj Merkezinin kurs ve seminerlerinde geçen ve altı ayı aşmayan süreler, staj süresinden sayılır. İkinci fıkranın (a), (b), (c), (d), (e), (f), (g), (h) ve (i) bentlerindeki stajdan sayılan hizmetlerde bulunanlar bu fıkra kapsamı dışındadır. Aşağıdaki bentlerde sayılan hizmet süreleri staj süresinden sayılır.

a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olanların, bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri,
b) 4059 sayılı Hazine Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulunda denetim yetkisine sahip olarak çalışan denetim elemanlarının bu hizmetlerde geçen süreleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarınca banka denetimine yetkili olanların bu hizmetlerde geçen süreleri,
c) 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca Sermaye Piyasası Kurulunda denetime yetkili olarak çalışanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile aynı Kanunun ek 1 inci maddesine göre kurulan Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu uzmanlarının bu kurulda geçen hizmet süreleri,
d) 3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun uyarınca Başbakanlık Teftiş Kurulunda görev yapan denetim yetkisine sahip Başbakanlık müfettişlerinin bu hizmetlerde geçen süreleri,
e) 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca görev yapan Bütçe Kontrolörleri, Muhasebat Kontrolörleri ve Milli Emlak Kontrolörlerinin bu hizmetlerde geçen süreleri,
f) 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine sahip olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve kontrolörlerinin denetim hizmetlerinde geçen süreleri, g)Vergi yargısında görev yapan hakimlerin bu görevlerde geçen süreleri,
h) Türkiye genelinde mali denetim yapan banka müfettişlerinden yarışma sınavı ile mesleğe giren ve yeterlilik sınavında başarılı olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren bankalarda ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçen süreleri,
ı) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile bu birimlerde görev yapan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirlerin gözetim ve denetiminde bunların sayısını geçmemek üzere, oda nezdinde staj dosyası açtırmış ve staja başlama sınavını kazanmış olan aday meslek mensuplarının staja başlama sınavını kazandıkları tarihten itibaren, staj koşullarını yerine getirmeleri halinde bu hizmetlerde geçen süreleri,
i) Bu Kanunun 5 inci maddesinin (A) fıkrasının (a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi, öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen hizmet süreleri.

(*) (6. Maddenin Değişmeden Önceki Şekli )
STAJ SÜRESİNDEN SAYILAN HİZMETLER
Madde 6- Aşağıda belirtilen hizmetlerde geçen süreler, staj amacıyla serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir yanında çalışılmış süre olarak kabul edilir.
a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olarak çalışanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri.
b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerinde geçen süreleri.
c) Bu Kanun'un 5. maddesinin (A/a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen süreleri
http://dersmanyagi.forummum.comhttp://dersmanyagi.forummum.com
sessizzlik
Admin
Admin
sessizzlik

MesajKonu: Geri: Stajdan sayılan haller hakkında bilgi    Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePaz Haz. 27, 2010 3:18 pm

Değerli Aday Meslek Mensubumuz,

TESMER Başkanlığı'nın 09.11.2006 tarihli yazısı gereği, Odamız tarafından düzenlenmekte olan Staja Başlama, SMMM Mesleki Yeterlik Kurslarının stajdan sayılmasına karar verilmiştir. Uygulama 09.11.2006 tarihinden sonra başlayacak olup, bu tarihten sonra kursa katılan adayların süreleri stajdan sayılacaktır .

STAJ YÖNETMELİĞİ'NİN 9/d-1 MADDESİNİN UYGULANMASI (KURSLARIN STAJDAN SAYILMASI)

Temel Eğitim ve Staj Merkezi'nin 09.11.2006/02629 sayılı yazısı gereğince; Oda Başkanlıklarınca sınavlara hazırlık amacıyla yapılan kursların Staj Yönetmeliğinin 9/d-1 maddesine göre, 3 aylık staj süresinden sayılabilmesi için en az;
Staja Başlama Değerlendirmesi : 130 Saat
A-B-C Grubu Staj Değerlendirmeleri : 90 Saat
SMMM sınavları için : 110 Saat

Kurslarımızdan herhangi birine devam etmeleri gerekmektedir.

Adayların kursa katıldığını belgeleyen; kurs katılım katkı payı makbuzu, katılım sertifikası ve katılmış olduğu kursun stajdan sayıldığını gösterir Yönetim Kurulu kararının bir örneğinin staj dosyalarına konulması halinde stajdan sayılmaktadır.

Adayların sözkonusu kurslardan her üçüne de katılması halinde, stajdan sayılan süreler olarak sadece kurslardan birisi değerlendirmeye alınacak ve bu süre 3 ayı hiçbir şekilde geçmeyecektir. Bu uygulama tüm Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odalarının düzenlediği kurslar için geçerlidir.

Staja Başlama Değerlendirmesi ve SMMM Mesleki Yeterlilik Sınavlarına yönelik yapılan kurslara ilişkin uygulama yönergesi belli oldu. Yabancı dil ve bilgisayar kursları şu an stajdan sayılmamaktadır. Ayrıntılar için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.].

Bilgilerinizi rica eder, başarılar dileriz. Saygılarımızla.

İstanbul SMMM Odası.
http://dersmanyagi.forummum.comhttp://dersmanyagi.forummum.com
kardelen
Süper Moderatör
Süper Moderatör
kardelen

MesajKonu: Geri: Stajdan sayılan haller hakkında bilgi    Stajdan sayılan haller hakkında bilgi  Icon_minitimePerş. Tem. 08, 2010 11:47 am

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Stajdan sayılan haller hakkında bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ NOTLARI
» Temel Bilgi Teknolojileri Terimler..
» temel bilgi teknolojileri deneme
» 1.Açıköğretim Yeni Açılan Bölümler Hakkında Bilgilendirme...
» 2.Açıköğretim Yeni Açılan Bölümler Hakkında Bilgilendirme...